BES Katılım ve Haklar

Kimler Katılabilir?

18 yaşını dolduran herkes sisteme katılabilir. Katılımcıların devlet katkısından faydalanabilmeleri için Türkiye'de ikamet etmeseler de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir.

Emekli olabilmeniz için en az 10 yıl sistemde kalmanız koşuluyla 56 yaşınızı doldurmanız yeterlidir. Emekli olduğunuzda birikimlerinizi ek seferde, toplu olarak veya düzenli geri ödeme şeklinde alabilirsiniz.


Katılımcı hakları

  • 56 yaşında emeklilik hakkı
  • Bireysel Emeklilik Sistemi, gönüllü katılım esasına dayanmaktadır. Katılımcılar, kendi ihtiyaçlarına ve yatırım tercihlerine göre düzenlenecek emeklilik sözleşmesini imzalayarak ve belirlenen tutardaki katkı payını ödeyerek sisteme dahil olabilirler.
  • Katılımcılar, en az 10 yıl sistemde kalmak ve 56 yaşını doldurmak koşuluyla emeklilik hakkı kazanırlar. Bu kriterler, sistemden emekli olarak ayrılmak ve vergi anlamında maksimum faydanın sağlanması açısından önem taşımaktadır. Sistemden stopaj vergileri ödenmek suretiyle istendiği zaman ayrılmak mümkündür.
  • Emekliliğe kadar geçecek sürede ödenen katkı payları, emeklilik şirketi tarafından kurulmuş olan emeklilik yatırım fonlarında, farklı emeklilik planları içerisinde değerlendirilir.
  • Bireysel Emeklilik Sistemi beraberinde hem bireyler, hem de kurumlar için çeşitli faydalar getirmektedir.
  • Bireysel olarak kendisinin ve sevdiklerinin geleceğine önem veren ve ek bir güvence talep eden 18 yaşını doldurmuş herkes bu sistemden yararlanabilir. Kurumsal alanda ise insan kaynakları politikalarına önem veren, nitelikli iş gücünün motivasyonunu ve dolayısı ile de toplam performansı artırmayı hedefleyen tüm kurumlar, bu sistemde vergi avantajı dahil çeşitli olanaklar bulacaktır.

Nasıl Emekli Olunur?

Emeklilik Gelir Planı, diğer tüm BES planlarımızdan farklı özellikler taşımaktadır. Bireysel Emeklilik Planlarımızda yapacağınız birikimler ile Bireysel Emeklilik Sistemi'nden emekli olmaya hak kazandığınızda, plan değişikliği yaparak birikimlerinizi AgeSA Emeklilik Gelir Planı'na geçirebilirsiniz. Bu sayede sistemin sunduğu vergisiz fon getirisi imkanından yararlanmaya devam ederken oluşan birikimlerinizi ihtiyacınız ölçüsünde ve ihtiyaç duyduğunuz zaman almak üzere "Programlı Geri Ödeme" seçeneğinde değerlendirebilirsiniz.


Programlı Geri Ödeme

Emeklilik Gelir Planı ile sunulan bu seçenek size birikimlerinizi isterseniz "Belirli Süre", isterseniz "Belirli Tutar" alternatifleri ile planlama imkanı sunmaktadır.

Belirli Süre: Düzenli gelire ihtiyaç duyacağınız süreyi belirterek bu süre boyunca sahip olabileceğiniz düzenli gelir tutarını öğrenebilirsiniz.

Belirli Tutar: Düzenli gelire ihtiyaç duyacağınız süreyi belirterek bu süre boyunca sahip olabileceğiniz düzenli gelir tutarını öğrenebilirsiniz.

İsterseniz geri ödeme tutarlarınızı sabit tutabilir, isterseniz TÜFE, ÜFE veya birikim getirisine göre bir artış endeksi seçebilirsiniz.

Geri ödemeler, aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak yapılabilir ve istediğiniz anda ara ödeme alabilir veya kalan tüm birikiminizi alarak sistemden ayrılabilirsiniz.