Bireysel Emeklilik Hakkında

Hayalinizdeki Emeklilik için BES

Bireysel Emeklilik Sistemi, bireylerin emeklilik daha rahat yaşayabilmeleri, gelir elde ettikleri dönemdeki hayat standartlarını emeklilik dönemlerinde de koruyabilmeleri ve ihtiyaç duyacakları ek harcamalarını rahatça karşılayabilmeleri için mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerine tamamlayıcı olarak oluşturulan bir emeklilik sistemidir.

Bireysel Emeklilik Sistemi:

 • Bireylerin emeklilik dönemlerinde, kendi birikimleri oranında ek bir gelir sağlamaya yönelik,
 • Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından gözetim ve denetim altında tutulan ve özel emeklilik şirketleri tarafından faaliyetleri yürütülen
 • Gönüllü katılıma dayalı, kamu sosyal güvenlik sistemlerini tamamlayıcı bir emeklilik sistemidir.

Ülkemizde 2003 yılında faaliyete başlayan BES sistemi; mevcut kamu sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak kurulmuştur. Temel amacı, bireylerin aktif çalışma yaşamları boyunca yaptıkları düzenli tasarrufların yatırıma yönlendirilmesini sağlayarak, oluşacak birikimlerle, tasarruf yaptıkları dönemde sahip oldukları refah seviyesinin emeklilik döneminde de devam etmesini sağlamaktır. Bunun yanı sıra ülke ekonomisine uzun vadeli kaynak yaratarak istihdamın arttırılması ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulunması amaçlanan bir yatırım ve tasarruf sistemidir. 01.01.2016 tarihinden itibaren ise yeni ve köklü düzenlemeler ile son hali verilerek (BES 3.0) devam etmektedir. Sistemin her kademesi devlet denetimi altında olduğundan sistem son derece güvenlidir. BES hakkında detaylı bilgi , kanun ve mevzuatlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.


Mevzuat
BES Hakkında

Yurtdışında Emeklilik

Yurtdışında bireysel emeklilik , özel emeklilik sisteminden faydalanmak mümkündür.

Yurtdışında birikim yapmak, tasarruf etmek , yüksek fon getirisi ve %25 devlet katkısı ( teşviğinden ) yararlanmak isteyen TC. vatandaşlarımız da bu sistemden SRT Sigorta & Emeklilik Hizmetleri aracılığıyla yararlanabilirler. Türkiye ile sosyal güvenlik anlaşması olsun ya da olmasın yabancı ülkelerde yaşayan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı özel bireysel emeklilik sistemine dahil olup buradan ikinci bir emeklilik geliri elde edebilir. Toplu para ya da emeklilik için yurtdışında da olsanız gerek yerinde ziyaretlerle gerek internet üzerinden SRT Sigorta & Emeklilik Hizmetleri size hizmet vermekteyiz. Bugüne kadar Rusya, Azerbeycan, Kazakistan, Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre, Fransa, Almanya, Avustralya, Belçika, İtalya, Kanada, Hollanda, İspanya ve İngiltere’de yaşayan vatandaşlarımız bireysel emeklilik, özel emeklilik sisteminden SRT Sigorta aracılığıyla faydalanıp sosyal güvenlik, birikim ve tasarruf açılarından kendilerine artı değerler katmışlardır.

İnteraktif haritamız.

BES, %25 devlet katkısı ile artık daha da avantajlı

1 Ocak 2013'te başlayan yeni BES dönemiyle birlikte, artık BES daha avantajlı. Çünkü devlet tüm bireysel emeklilik katılımcılarına, ödedikleri katkı payının %25'i oranında ek katkı sağlıyor. Örneğin, hesabınıza 200 TL katkı payı yatırarak 50 TL devlet katkısından yararlanabilecek ve 250 TL'lik birikim yapabileceksiniz.

Çiftçi, ev hanımı, esnaf, memur, doktor, avukat, 18 yaşını doldurmuş herkes Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılıp devlet katkısından yararlanabilecek. Eşiniz, 18 yaşını doldurmuş çocuğunuz ve yakınlarınız için sözleşme yaparak ailenizdeki herkesin ayrı ayrı devlet katkısından faydalanmasını sağlayabileceksiniz.


 • Devlet katkısından faydalanırsınız: Devletin tüm bireysel emeklilik katılımcılarına yaptığı destek ödemesinden faydalanırsınız. Devlet katkısı, ödenen katkı payının %25'i kadardır.
 • Sadece siz değil aileniz de BES'in avantajlarından faydalanabilir: Yeni uygulama ile sadece siz değil vergi mükellefi olmayan eşiniz ve18 yaşını doldurmuş olan çocuğunuz da devlet katkısından ayrı ayrı faydalanabilecek. BES ile yapacağınız birikimi ileride çocuklarınızın eğitimi veya farklı ihtiyaçları için kullanabilirsiniz.
 • Düzenli tasarruf yaparsınız: Katkı payı tutarınız kredi kartınızdan ya da banka hesabınızdan düzenli olarak tahsil edilir. Böylece belirli bir disiplin içinde tasarruf yapmış olursunuz.
 • Tasarruflarınızı uzmanlar yönetir: AgeSA'daki emeklilik yatırım fonlarınız, Türkiye'nin en büyük portföy şirketlerinden Ak Portföy tarafından yönetilir.
 • Şeffaf bir sistemdir: Bireysel emeklilik hesaplarınız Takasbank'ta tutulmakta olup fon paylarınızı bu hesaplardan günlük olarak takip edebilirsiniz.
 • Güvenli bir sistemdir: AgeSA'nın faaliyetleri Hazine Müsteşarlığı, bağımsız denetim şirketi ve Emeklilik Gözetim Merkezi'nin; fonların ve portföy yöneticimizin faaliyetleri ise Sermaye Piyasası Kurulu'nun denetim ve takibi altındadır.
 • Ödeme periyodunu kendiniz belirlersiniz: Katkı payı ödemelerinizi kendi tercihinize göre aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak yapabilirsiniz.
 • Plan ve fon dağılımınızı değiştirebilirsiniz: Seçmiş olduğunuz emeklilik planını yılda dört kez, sahip olduğunuz plandaki fon dağılımını ise yılda altı kez değiştirebilirsiniz.
 • Ara ödeme yapabilir, ödemelerinize ara verebilirsiniz: Dilediğiniz zaman, düzenli ödemeleriniz dışında miktarını sizin belirleyeceğiniz ara ödemeler yapabilir ya da senelik katkı payı tutarını belli bir ayda yatırıp devlet katkısından daha erken yararlanabilirsiniz. Unutmayın ne kadar erken ödeme yaparsanız, devlet katkısının getirisinden o kadar erken yararlanmaya başlarsınız.

Peki BES Neden gerekli

Çünkü ‘parasını yöneten hayatını yönetir’

Yaklaşık 20 sene okuyor, 30-40 sene çalışıyor ve 20-25 sene de emekli olarak yaşıyoruz.Okurken ailemiz bizi finanse ediyor ama sonrasında kendi hayatımızı kazanmamız ve ihtiyaçlarımızı kendi başımıza karşılamamız gerekiyor. Bireysel bir dünyada yaşıyoruz, herkes kendisinden sorumlu; dolayısıyla tasarruflu olmaya, geleceğimizi düşünmeye, yani özetle paramızı yönetmeyi bilmeye mecburuz.

Bunun yolu da düzenli tasarruf edebilmekten geçiyor ve maalesef tasarruf işi mecburi olarak yapılmadıkça yani otomatik bir düzeni olmadıkça yürümüyor.

Güzel olan haber şu ki insan ömrü uzadı. 60lı yaşlarda bile beden belki yaşlanıyor ama ruh aynı. Harcamak istiyor, gezmek istiyor, torunlarına hediye almak istiyor ama hepsinden önemlisi kimseye muhtaç olmak istemiyor.

Günümüzde bir insanın güçlü olması, kimseye muhtaç olmadan bir hayat sürmesi, çocuklarına karşı sorumluluklarını karşılayabilmesi ancak finansal açıdan güçlü olması ile mümkündür. Bu yüzden gelirinin bir kısmını düzenli olarak tasarrufa ayırarak geleceği sağlama almaya çalışmak akıllıca bir iştir.

Ne demişler ‘gelecek de bir gün gelecek’


BES'in Başlıca Amaçları

 • Vatandaşların sosyal güvenlik açıklarını tamamlayarak herkese ikinci bir emekli maaşı fırsatı sunmak.
 • Tasarruf bilinci oluşturarak, bireyleri birikim yapmaya yönlendirmek, sunulan teşviklerin de katkısıyla AB ülkelerine nazaran oldukça düşük olan tasarruf oranımızı arttırmak.
 • Bireylerin yapacakları tasarruflar vasıtasıyla orta ve uzun vadede elde edecekleri toplu birikimlerle hane halkının ihityaçlarını kendi kaynaklarıyla karşılamasını sağlamak.
 • Yatırım araçlarına fonlama sistemi ile yönlenen tasarrufların ülke ekonomisi piyasalarına derinlik ve güç kazandırması
 • Toplanan fonların orta ve uzun vadede devletin iç ve dış borçlanmasını kolaylaştırarak ekonomiye direkt destek sağlaması.
 • Fonların uzun vadede tekrar üretime destek sağlaması ile yeni işletmeler açılması ve işsizliğin azalması, makro olarak da dışa bağımlılığın azaltılarak cari açığın düşürülmesi hedeflenmektedir.
 • Bireysel Emeklilik Şirketleri de yapacakları yatırımlarla ekonomiye katkı, kaynak ve istihdam sağlayacaklardır.

2016 ‘da yeni dönem size ‘BES’ dedirtecek !

Beklenen REFORM nihayet geldi. Daha az kesinti, Daha fazla iade

Yeni mevzuat 01.01.2016 ‘dan itibaren devrede

NELER DEĞİŞİYOR?

2016 ÖNCESİ NASILDI?

Giriş aidatı ve toplam yönetim gideri kesintileri tek kalemde toplanıyor ve üst sınır getiriliyor.

Giriş aidatı ve yönetim gideri kesintileri ayrı ayrı alınıyor ve sözleşme süresi boyunca devam edebiliyordu.

Aylık katkı paylarından alınan yönetim gideri kesintisi ve giriş aidatı sadece ilk 5 yıl alınacak.

Giriş aidatı kesintisi, sisteme girişte ve çıkışta alınabiliyor , aylık katkı payından alınan yönetim gideri ise süresiz devam ediyordu.

Söz konusu 5 yılda alınacak kesintiler birleşiyor ve toplamları brüt asgari ücretin aylık %8,5‘lık kısmını geçemiyor.

Giriş aidatı tutarı, brüt asgari ücretin %75’i kadar olabiliyor, yönetim gideri kesintisi ise ödenen katkı payının sabit %2 si idi.

Her müşteri artık eşit. Aylık ne kadar öderse ödesin alınacak kesinti aynı ve bir üst sınırı var.

Müşterinin ödediği tutar arttıkça aylık %2’lik orandan dolayı kesintisi artıyordu.

Sözleşmenin 5. yılından sonra bu kesintiler bitecek.

Sistemde kalındığı sürece devam edebiliyordu

Sabreden müşteri kazanıyor, kesintiler iade oluyor...

Herhangi bir kesinti iadesi yoktu

Sözleşmenin 6. Yılından sonra Fon İşletim Gideri adı altında yapılan kesintiler, yıllara göre artan oranlarda müşterilerin hesaplarına iade edilmeye başlanacak. İade oranı %25 ‘e kadar çıkabilecek.

Herhangi bir kesinti iadesi yoktu.

%25 Devlet katkısı devam ediyor

%25 Devlet katkısı vardı

Yeni BES detay Mevzuat